Yine hayat kurtardı: Apple Watch Ultra, bir diyabet hastasının yardımına koştu!

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayat kurtaran cihazlar her zamankinden daha kritik bir rol oynuyor. Ceplerimize sığabilen akıllı telefonlar ve bileğimize takabileceğimiz akıllı saatler, acil durumlarda hayat kurtarmak için önemli bir rol oynar hale geldi. Bunun son örneği ise Apple Watch Ultra‘da görüldü.

Apple Watch Ultra, bir diyabet hastasının hayatını kurtardı

Şimdiye kadar pek çok kez hayat kurtarmasıyla teknoloji dünyasının gündemine gelen Apple Watch Ultra, şimdi ise ABD‘nin Nevade eyaletindeki Las Vegas kentinde yaşayan diyabet hastası olan Josh Furman adlı bir kişinin yardımına koştu.

Aktarılan bilgilere göre Furman, kan şekerinin düşmesi sebebiyle bayıldı ve yere düştü. Tam bu noktada Apple Watch Ultra‘nın düşme algılama özelliği devreye girdi ve akıllı saat, yardım istemek için acil servisler ile konum paylaştı.

Basın kuruluşuna röportaj veren Furman, bayıldığında ne kadar süre geçtiğini bilmediğini ve uyandığında Apple Watch Ultra‘nın acil servisler ile iletişime geçtiğini gördüğünü belirtti. Bu sırada konuşamadığını ve bu nedenle sağlık görevlerinin kendisini anlayamadığını söyleyen Furman, akıllı saatin GPS bağlantısı üzerinden nerede olduğunu kolayca bulduklarını ifade etti. Son olarak bu özelliği ilk defa kullanmak zorunda kalmadığını da sözlerine ekledi.

Daha önce de hayat kurtarmıştı

Bunun yanı sıra Apple Watch Ultra, geçtiğimiz aylarda da bir sporcunun hayatını kurtarmıştı. 59 yaşındaki Naess adlı bir koşucu, bir rotada ilerlerken virajda kayarak düştü. Çarpmanın etkisiyle akciğer sönmesi ve kaburga kırıkları nedeniyle zor bir duruma düştü.

Bu noktada Apple Watch, düşme algılama teknolojisi ile acil yardım servisine bilgi gönderdi. Yol kenarında olduğu için pek çok aracın geçtiğini ve bulunduğu konum nedeniyle kimsenin onu görmediğini belirten Naess, akıllı saatin bilgi göndermesi sayesinde sağlık ekiplerinden yardım alabildi.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir