Muzun faydaları kabuğunun rengine göre değişmektedir…

Bağırsakların durumu üzerinde olumlu etkisi olan ve kanser riskini azaltan nişasta içerirler. Ayrıca bu ürün, metabolizmayı katalize eden glukagonun ortaya çıkmasına da katkıda bulunur.

SARI MUZ

bağışıklığı güçlendiren ve dopamin üretimine yardımcı olan birçok antioksidan içerir. Bu muzlar karbonhidrat açısından zengindir ve harika bir enerji kaynağıdır. Bileşimlerindeki diğer faydalı maddeler arasında daha fazla miktarda potasyum ve magnezyum bulunur.

YEŞİL MUZ

Yeşil renkteki muz, şeker tüketimine dikkat eden insanlar için ideal bir seçim çünkü şeker oranı sarı muza göre daha düşük… Yeşil muzun, sindirim ve bağışıklık sistemini düzenleyen probiyotik etkisi bulunuyor. Böylece metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Kalp hastalıklarını önlemede ve kolesterol seviyelerinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.

OLGUN KAHVERENGİMSİ BENEKLİ MUZLAR

Bol miktarda şeker nedeniyle daha hızlı emilir. Stres ve uykusuzluğa karşı savaşmaya yardımcı olan triptofan içerirler. Sarı muza oranla daha faydalı olan benekli muzun üzerinde ne kadar benek varsa, TNF isimli anti kanser özelliği de artıyor.

KABUĞU SİYAHA DÖNMEYE BAŞLAYAN MUZLAR

Anti-kanser özelliği taşıyan bir antioksidan bulunur.Çoğu zaman kahverengi kabuğundan ve ezilmiş görüntüsünden dolayı bu muzları tüketmekten çekiniriz. Oysaki sinir sistemini destekleyen olgunlaşmış muzlar, kemik sağlığınız için önem arz eder. Yumuşak bir yapıya sahip olmakla beraber oldukça tatlıdır ve B6 vitamini bakımından da zengindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir