Köpek dışkısını azaltma projesi: Hayvanlardan DNA toplanacak

Kuzey İtalya’nın Bolzano kentindeki köpek sahipleri, sokaklardaki dışkı sorunundan kurtulmak için evcil hayvanlarını DNA testlerine göndermek zorunda.

Test sonuçları bir veri tabanına eklenecek ve polis daha sonra “suçluları” ve sahiplerini ararken bu veri tabanına başvurabilecek. Kanıtlar, sahiplere 9.600 TL ila 30 bin TL (292 € ila 1.048 €) arasında para cezası vermek için kullanılacak.

Yasa, dağlık Trentino-Alto Adige bölgesinde bulunan eyaletteki tahmini 45.000 köpeğin, Aralık 2023 sonuna kadar bir veteriner kliniğinde DNA testinden geçmesini gerektiriyordu. Ancak İtalyan basınındaki haberlere göre yalnızca 5.000 kişi bu yasaya uydu.

TARTIŞMA YARATTI

Tedbir, özellikle evcil hayvanlarının kakasını özenle temizleyen ve artık test için 2 bin TL (65 Euro) ödemek zorunda kalan köpek sahipleri arasında tartışma yarattı.

Buna ek olarak, özellikle dışkıların, sokaktaki kişilere ya da turistlere ait olması durumunda, karmaşık ve maliyetli girişimin nasıl yönetileceği konusunda sorular ortaya çıktı.

Hayvan dernekleri, yasanın son tarih olan 31 Aralık’tan önce iptal edilmesi çağrısında bulunan dilekçeler düzenledi. Hayvan sahiplerini koruma derneği Assopets’in başkanı Filippo Maturi, aralık ayında yerel haber sitesi Altoadige.it’e “En ilginç şey, köpeği olmayan birçok insanın dilekçeyi imzalaması. Bu, sorunu çözmeyen ve her şeyden önce çok büyük yönetim maliyetlerine sahip olan adaletsiz bir yasadır.” dedi.

Benzer bir plan geçen yıl Fransa’nın Béziers kasabasında da denenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir