Kiracı mı Haklı Ev Sahibi Mi? Mahkeme 4.500 TL’lik kirayı 24 bin TL’ye çıkardı

Türkiye’de yüksek enflasyon, en büyük etkisini konut sektöründe gösterdi. Ortalama kira ücretleri asgari ücretin üzerine çıktı. Yıllık yüzde 25’lik zam sınırı getiren hükümetin kararına ise ev sahiplerinin tepkisi dinmek bilmiyor.

Ev sahipleri, TÜİK verilerine göre yüzde 64’ün üzerinde enflasyon bulunan Türkiye’de yüzde 25’lik zam sınırını “ev sahibinin hakkının gasp edilmesi” olarak değerlendirdi. Mahkemeden kira tahliye davalarına ilişkin dikkat çeken bir karar geldi. Emsal teşkil edecek…

Ev sahipleri için emsal olacak

Milliyet’te yer alan bir habere göre; bir mülk sahibi, halihazırda 4 bin 500 lira olan kira bedelini noter aracılığıyla ihtarname göndererek yeni kira döneminde 24 bin TL’ye yükseltmek istedi. Buna karşın kiracı, yüzde 25’lik zam sınırı nedeniyle söz konusu talebi kabul etmediğini belirtti.

Ev sahibi, anlaşmazlık sonrası konuyu yargıya taşırken, mahkemeden milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiren bir karar çıktı.

Mahkeme ev sahibini haklı buldu

Geride kalan yıl boyunca eve 4 bin 500 TL kira bedeli ödeyen kiracı, 10 yıldır kiracı bulunduğu evin bir başkasına satılması sonucunda yeni kira bedelini kabul etmedi. Yeni ev sahibi 24 bin TL bandında bir kira talep etmesi taraflar arasında anlaşmazlığa neden olurken, ev sahibi ‘paranın ödenmesini talep ediyorum’ diyerek yeni kira bedelinin ödenmesini istedi.

Kiracının 5 yılı aşkın süredir aynı evde oturuyor olması, ev sahibine ‘Kira tespit davası’ açma hakkı tanırken, bu haktan yararlanan mülk sahibi, mahkemeye evin bulunduğu bölgenin sosyal durumu, ekonomik durumu, yakınındaki hastane ve lokantaların incelenerek yeni bir rayiç bedelin oluşturulması için başvuru yaptı.

Mahkeme 24 bin TL’lik kira talebini onayladı

İncelemelerin ardından mahkeme, yeni ev sahibinin 24 bin TL’lik kira talebini onayladı.

Mahkeme tarafından alınan kararda ev sahiplerini sevindirecek bir diğer husus ise şu şekilde kayıtlara geçti: Dava açıldığı tarihten itibaren kiranın artırılmasına karar verildi. Yani dava sürecinde kiralar çok düşük kalsa da mahkeme yüksek kira bedeline karar verdiği için geçmiş ayların kira bedelini talep etme hakkı doğdu.

Karar emsal teşkil edecek

Bu karar, milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiren bir karar olarak emsal teşkil edecek. Zira, bu karara göre, ev sahipleri, kira bedellerini yüzde 25’lik zam sınırına takılmaksızın, evin bulunduğu bölgenin rayiç bedeli doğrultusunda talep edebilecekler.

Bu karar, kira bedellerinde önemli bir artışa neden olabilir. Zira, birçok evin rayiç bedeli, 24 bin TL’den daha fazla. Bu durumda, ev sahipleri, kira bedellerini 24 bin TL’nin üzerine çıkarabilecekler.

Bu karar, kiracıları da zorlayacak. Zira, birçok kiracı, 24 bin TL’lik kirayı ödemekte zorlanabilecek. Bu durum, kiracı-ev sahibi ilişkilerini de gerginleştirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir