Bakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü: Terörle mücadelede mutabakata varıldı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda ve Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı Falih el-Feyyad ile Bakanlık’ta görüştü. Bakanlık’tan yapılan bilgilendirmeye göre Blinken görüşmesinde, Türkiye’ye ait bir silahlı insansız hava aracının (SİHA) düşürülmesi bağlamında söz konusu mekanizmanın terörle mücadeleye engel teşkil etmeyecek şekilde etkin çalıştırılması konusunda mutabakata varıldığı da kaydedildi.

Bakan Fidan, bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin Bakanlık’tan yapılan bilgilendirmede, Fidan’ın bir müttefik olarak ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü YPG ile birlikte çalışmaktan vazgeçmesi gerektiğini kuvvetli ifadelerle muhatabı Blinken’ın dikkatine sunduğu ve Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki terörle mücadele operasyonlarının kararlı bir şekilde devam edeceğini belirttiği aktarıldı.

Bilgilendirmede, “Görüşmede, Türkiye’nin bölgede devam etmekte olan operasyonları çerçevesinde, Irak ve Suriye’de bulunan Amerikan güçleriyle aramızdaki çatışmasızlık mekanizması da gündeme gelmiş, bir SİHA’mızın düşürülmesi bağlamında söz konusu mekanizmanın terörle mücadelemize engel teşkil etmeyecek şekilde etkin çalıştırılması konusunda mutabakata varılmıştır” ifadelerine de yer verildi.

TIKLAYIN | Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD savaş uçağının Türk SİHA’sını düşürmesine ilişkin açıklama: Operasyon etkilenmedi

Ayrıca iki Bakan’ın NATO’nun genişlemesini ele aldıkları da öğrenildi.


Fotoğraf: Anka

Fidan, Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı Falih el-Feyyad ile de Bakanlık’ta görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bugün Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı Falih el-Feyyad ile de Bakanlık’ta görüştü.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı Falih el-Feyyad ile bakanlıkta bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Bakanımız Hakan Fidan, Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı Falih el-Feyyad’ı Ankara’da kabul etti” ifadelerine yer verildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir