ASELSAN geliştirdi: ENGİN, Türkiye’ye büyük yetenek kazandıracak!

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında Deniz Kuvvetleri’ne üç metreden daha iyi menzil çözünürlüğü ve elektronik karıştırmaya karşı tedbir yeteneği kazandıracak olan Engin Deniz Gözetleme Radarı (DGR) Projesi başlatıldı.

Bu bağlamda 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2023 kapsamında SSB EHRS ile ASELSAN arasında Engin Deniz Gözetleme  Radarı İmza Töreni gerçekleştirildi.

Törene Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ile ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akkul katıldı.

TÜRKİYE’YE BÜYÜK YETENEK KAZANDIRACAK!

SSB Başkanı Prof. Dr. Görgün, milli imkanlarla yürütülecek ve Türkiye’ye büyük yetenek kazandıracak projenin hayırlı olmasını diledi. ASELSAN Genel Müdürü Akyol da konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu imzayla üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin güvenliğinin teminat altına alınması için önemli bir eşiği daha geçmiş oluyoruz. ASELSAN, Mavi Vatanın korunmasına yönelik projelere büyük katkılar sunuyor. Bu sayede denizlerimizde ciddi bir kuvvet çarpanı yaratıyoruz”

Projeyle su üstü hedeflerin tespit ve takibi, dost-düşman ayrımının yapılması, tehdit olabilecek radar sistemlerinin yön ve konum bilgilerinin belirlenmesi mümkün olacak ve komuta kontrol merkezlerine bilgi aktarımı yapılabilecek.

Projenin başlangıç aşamasında, bir adet prototip sistem ve bir adet seri üretim sistem tedariki gerçekleşecek. 15’ten fazla yerli alt yüklenici bugüne kadar yurt dışından tedarik edilen radar sistemlerini milli imkanlarla geliştirecek.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir