Skoda, Fabia modeline elveda diyor!

Avrupa’da dizel motorlu araçlar için artık Euro 7 normlarına geçiş başladı. Bu yeni kurallar ile birlikte Avrupa, içten yanmalı motorlu araçların sonunu getirip kullanıcıları tamamen doğaya zararsız otomobillere yönlendirmenin peşinde. Bu kapsamda Euro 7 kurallarına geçişten etkilenen modellerde belli olmaya başladı. Volkswagen Polo’nun ardından VAG Grubu ailesinin Skoda Fabia modeli de artık elveda diyor. İşte detaylar…

Şehirli hatchbackler bir bir veda ediyor!

Aslında 2020 yılının Kasım ayında Volkswagen Marka CEO’su Thomas Schafer Skoda Fabia model ailesi için yeni kararları açıklamıştı. Bu kararlara göre Skoda Fabia modeline bir de aileler için özel olan Fabia Combi modeli eklenecekti. Ancak proje kısa bir süre sonra iptal edildi ve rafa kaldırıldı.


Fabia’nın kabin tasarımı

Şimdiyse konuyla ilgili yeni açıklamalar ortaya çıktı. Bu açıklamalara göreyse VAG Grubu ailesi modellerinde ciddi değişimler olacak. Skoda patronu Klaus Zellmer’ın açıklamalarıysa bu durumu destekler nitelikte. Zellmer yaptığı açıklamada modellerde değişikliğe gidileceğini ve Fabia’nın geleceğinin pekte parlak olmadığını belirtti.

Skoda Fabia neden veda ediyor?

Haberin üstüne şu yorumları yapmanız gayet doğal: Fabia en çok satan modellerden neden bitiyor? İnsanlar Fabia’yı seviyor çok saçma! Ama aslında durum bundan ibaret değil. Polo, Fabia gibi B segmenti hatchback otomobiller uygun fiyat politikası ile satılır. Yani satıldıkları tüm ülkelerde diğer otomobillere göre uygun fiyatı ile öne çıkar. Ancak Euro 7 normları bunun önüne geçmekte.

Çünkü Euro 7 normlarını ve limitlerini sağlamak oldukça zor. Katı kurallara sahip olan Euro 7, otomobilinizi uygun hale getirmek istediğinizde ciddi anlamda mühendislik çaba gerektiren bir sistem. Yani ekstra ar-ge ekstra mühendislik ve ekstra teknoloji maliyeti. Bu da haliyle “uygun fiyat” ile öne çıkacak olan bir modelin fiyatını arttırıyor.

Şu an için gelen açıklamalar tam olarak netliği yansıtmamakta. Yani Fabia üretimi kesin olarak bitti diyemeyiz. Fakat Volkswagen Polo’nun bitişi ve yerini ID.2 All elektrikli modele bırakması, Audi’nin kompakt segment için ürettiği A1 modelinin de bir sonraki nesilde bitecek olması Fabia modelinin de son günlerini yaşadığını destekliyor. Yine de resmi bir açıklama gelmeden tam olarak yorum yapmak zor.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir