Oyun Alanında Lider Altcoinler Hangileri? İşte Liste!

Ortalıkta bu kadar çok protokol ve Blockchain terimi varken, bir oyun geliştiricisinin nereden başlayacağını anlaması kafa karıştırıcı olabilir. İlk ve en önemli tavsiyemiz, Web3 oyun endüstrisini araştırmak. Son verilere göre altcoinler içinde Polygon, bu alanda en fazla aktif cüzdan sayısına sahip ekosistem olmayı başardı.

Üzerinde oyun geliştirilebilecek en iyi altcoinler

Delphi Digital’in son araştırmasına göre Polygon ekosistemi, toplam aktif cüzdanların %34’üne sahip durumda. Bu da onu %26,80’de olan Solana’nın önünde liderliğe taşıdı. BNB Chain ise %17’yle üçüncü sırada yer alıyor. Ronin ve Hive ise onu takip ediyor. Bu arada lider Blockchain olan Ethereum’un esamesi bile okunmuyor!

Polygon (MATIC)

Polygon, Ethereum için bir ölçeklendirme platformu görevi gören bir Layer-2 side chain. Buradaki fikir, kullanıcılara Ethereum’un tüm avantajlarını, yüksek gaz ücretleri ve uzun onay süreci gibi dezavantajları olmadan sağlamak. Geliştiriciler, dünyanın en büyük play-to-earn oyunlarından bazılarını Polygon üzerine inşa etti. Örneğin, Sunflower Land, Arc8 ve Pegaxy Poygon’un üzerinde. Bu isimlerin yanı sıra, bir çok dapp, daha geniş bir kitleye ölçeklenmelerine yardımcı olmak için Polygon’u seçti. Altcoin projesinin yerel tokenı MATIC.

Solana (SOL)

Altcoinler içinde Solana, dünyanın en ünlü Blockchain’lerinden biri. Proje, oyun geliştiricilerinin projelerini üzerine inşa etmeleri için de güçlü bir aday olmaya devam ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere protokol 2022’nin sonlarında FTX borsasının çöküşünden sonra zarar gördü. Bununla birlikte, Solana’daki deneyimli oyun uzmanları ekibi, gelecekte hiçbir şeyin projeleri raydan çıkarmayacağına dair güçlü pozisyonunu koruyor. Dünya çapında yılda birkaç kez düzenlenen konferanslar olan Solana Hackathons, Move-to-earn oyunu StepN ve tarım simülasyonu metaverse DeFi Land gibi ünlü web3 oyunlarının ortaya çıktığı harika merkez.

BNB Chain (BSC)

BNB Chain, Binance’in Blockchain’i. Altcoinler arasında EVM uyumlu olması bir avantaj saplıyor. Bu da ona diğer Blockchain’lere köprü kurmak için mükemmel bir konum sağlıyor. Binance ve BNB tokenı daha çok merkezi bir borsa ve DeFi ile kripto ticaretinin ana omurgalarından biri olarak biliniyor. Ancak birçok oyun geliştiricisinin de tercih ettiği bir platform haline geldi. BNB Chain’deki en büyük oyunlardan bazıları Era7: Game of Truth, MOBOX, Tiny World, SecondLive ve X World Games. Ağ aynı zamanda Alien Worlds (WAX), CPL (Polygon) ve Tap Fantasy (Solana) ile de köprü kuruyor.

Hive Network (HIVE)

Başlangıçta Hive, Steem Blockchain’den çatallandı. Şimdi platform, ticaret kartı oyunu Splinterlands’e ev sahipliği yapıyor. Faaliyetlerin aslan payından kart oyunu sorumlu. Bununla birlikte, Hive aslında herkesin proje oluşturabileceği açık bir ekosistem. Hive ekosistemini şüphesiz Splinterlands yönetiyor. Ancak daha küçük projeler de her zaman ortaya çıkıyor. Bahar 2023’te fütüristik bir boş strateji oyunu TerraCore piyasaya sürülürken, Splinterlands ekibi Soulkeep adlı bir kule savunma oyunu üzerinde çalışıyor.

Ronin Netwrok (RON)

Ronin, Axie Infinity Blockchain’i olarak ün kazandı. Ancak, kullanıcı sayısı ve işlem hacmi açısından diğer ağır toplara da ev sahipliği yapıyor. Sky Mavis, Ronin Network’u geliştirip yönetiyor. Bu arada Axie Infinity’nin, başlatıldıktan sonra Ethereum’dan Ronin’e taşındığını belirtmek gerekiyor. Başlangıçta proje, Axie Infinity pazaryeri için işlem ücretlerini sıfır olarak belirledi. Ancak Nisan 2022’de Sky Mavis küçük maliyetler getirmeye başladı. Bu sabit bir oran değil. Ayrıca, Ronin Network farklı fiyatları gösteren bir açıklama yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir