İmza töreni bugün: Aytemiz Akaryakıt resmen Rusların

Toygun ATİLLA

Aytemiz Akaryakıt, 320 milyon dolar bedel ile Rus merkezli petrol ve doğalgaz şirketi Tatneft tarafından satın alınması için daha önce prensip anlaşmasına varılmıştı.
Kamuoyu bu haberi ilk kez Patronlar Dünyası’ndan öğrenmişti.

DOĞAN HOLDİNG’İN 96,7 MİLYON DOLAR KAR ETTİ

Doğan Holding tarafından 4 Nisan’da, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Doğan Holding’in Aytemiz’de sahip olduğu yüzde 50 oranındaki hissenin devri için 160 milyon dolar alacağı açıklanmıştı.

Doğan Holding Aytemiz Akarkakıt’In yüzde 50’sini Ocak 2015’te 152 milyona satın aldı. O tarihte dolar kuru 2.4 liraydı. Söz konusu kur baz alınarak hesaplandığında bu satın alım döviz cinsinden yaklaşık 63.3 milyon dolara denk geliyor. Bu da Doğan Holding’in bu satıştan yaklaşık 96,7 milyon dolar kar elde ettiğini gösteriyor.

İMZA TÖRENİ İÇİN RUSYA’DAN GELİYOR

Aytemiz Akarkakıt’ın Rus petrol ve doğalgaz şirketi Tatneft’e satışında ise artık sona gelindi. Rus şirketinin Aytemiz Petrolü satın almasına ilişkin, EPDK ve Rekabet kurulundan onayları alındı.
Tüm bu prosedürün tamamlanmasının ardından Tatneft’in İcra Kurulu Başkanı Nail Maganov bu gece Türkiye’ye gelecek.

İstanbul’da bugün Aydın Doğan, İsmail Aytemiz ve Nail Maganov’un katılacağı imza töreni ile birlikte Aytemiz Akaryakıt’ın resmi olarak satışı gerçekleşecek.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir