Fitch Ratings: Türkiye’de katılımcı bankacılığın pazar payı 2023’te artacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yeni bir raporunda Türkiye’de faizsiz bankacılık olarak nitelendirilen katılım bankacılığının pazar payının 2023 yılında büyüyeceğini açıkladı.

Fitch Ratings’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin yakın zamanda yayımlanan Katılım Finans Strateji Belgesi’ne dikkat çekilerek hükümetin Türkiye’de katılım finansını daha geniş bir şekilde büyütme stratejisini benimsediği belirtiliyor.

Rapora göre Türkiye’de katılım bankacılığının pazar payı son yıllarda, öncelikle üç devlet bankasının piyasaya girişi ve hızlı büyümesiyle arttı.

2022 sonunda katılımcı bankalar, bankacılık sektörü varlıklarının, finansmanının ve mevduatlarının sırasıyla yüzde 8,3, yüzde 7,6 ve yüzde 10,1’ini oluşturdu.

Çalışmaya göre hükümetin hedefi, katılım bankalarının 2025 yılına kadar bankacılık sektörü varlıklarının yüzde 15’ine ulaşmasını sağlamak ancak raporda, dağıtım kanalları ve düşük kamuoyu farkındalığının, katılım bankacılığının geleceğini kısıtlayabileceği de belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir