Çin Çip Endüstrisi, Eski Teknolojileri Geliştirmeye Odaklanacak

ABD ve farklı ülkeler, Çin menşeili çip üreticilerinin gelişmiş yonga plakası üretim ekipmanlarını (WFE) tedarik etmesini engellemek için sıkı ihracat kuralları getirmişti. Bu kısıtlamalar oldukça katıydı ve birçok şirketin olumsuz etkileneceği açıktı. Tüm kısıtlamalar görünüşe göre ülkenin yarı iletken stratejisinde yeni bir yol belirlemesine neden olacak kadar etkili.

DigiTimes‘ın haberine göre, şirketler rekabetçi kalabilmek için artık olgunlaşmış üretim teknolojilerine odaklanacak, bunları mükemmelleştirmeye çalışacak. Açık olan şu ki, uzun vadede Çinli şirketlerin öncü teknolojiler üretmesi için yurt dışındaki araçlara ihtiyacı var.

Jiwei Research, 2022 ve 2026 yılları arasında Çin’de 25 yeni 300 mm’lik fabrika kurulacağını tahmin ediyor. Fabrikaların toplam kapasitesiyle ayda 1,6 milyondan fazla wafer üretilecek. Bu hamleler Çin’in çip üretim kapasitesini önemli ölçüde artıracak, 2026 yılına kadar Çin’in 300 mm wafer üretim kapasitesini 2,76 milyon WSPM’ye çıkaracak.

İlk başta söylediğimiz gibi, Çinli yarı iletken şirketlerinin gelişmiş ekipmanlara erişimi çok kısıtlandı. Bu nedenle yeni fabrikaların tümü de 20-90nm sınıfı işlem tekniklerine odaklanmak zorunda kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir